A Hetes, avagy egy E66-os élete

A Hetes, avagy egy E66-os élete

Legyen világosság...

2024. november 17. - seepheerd

... mondá az Úr, de neki könnyű volt elvégre ő az Isten.

Jó ideje piszkálta már a csőröm az évekkel korábban felpolírozott lámpabúrák látványos beszürkülése, de csak napközben szaladgáltunk, így nem igazán éreztem szükségességét a rápislantásnak, bár egyre gyakrabban merült fel bennem az újra polírozás áldásos tevékenysége.
A temuról még polírkorongokat is rendeltem. Na jó, csak azért, hogy kilegyen az elvárt összeg, így majdnem tized áron kaptam meg a vákumpumpát, amit majd a fékfolyadék cserénél kívánok bevetni.

Hanem egy hete megkéstünk és este kellett hazavezetni. Na, akkor láttam, hogy a fényszórómosó, de még a nedvestörlő kendő sem érnek sokat, pedig utóbbit párom minden területen beveti, meglepően jó eredményekkel.

Lámpabúra. Lámpabúra csere kell ide, no és a HID lencséit is bevonta egyfajta szürkés réteg, azokat is megtakarítani, adtam ki magamnak a parancsot.

A keresgélés során a Bömbibolt Kft vitte el a pálmát, tőlük rendeltem a párost, valamint két tubus ragasztót.

Szerintem jó lóra tettem, mert az eredeti Hella búrákat összevetve az újonnan érkezettekkel, csak a Hella logó hiányát vettem észre (na jó, a feliratok nem nyomva, hanem gravírozva vannak).

v3.jpg

v2.jpg

 

Később, a beszerelésnél pedig tökéletesen illett mindkét Hella belső burkolat a búrákba, illetve a búrák a Hella  lámpatestbe.
De ne szaladjunk előre.

Első lépés

A lámpák kiszerelése.

Ehhez le kell vennünk a lökhárítót és a lámpamosók csavarjait kiszedni, majd azokat lefelé tolni az útból. Korábban már volt szó a lépésekről, elég egyszerű a dolog: kipattintjuk a két díszlécet a tolató radar szenzoraival, levesszük a csatlakozókat, lejön a rendszámkeret valamint az alatta található elem. Ezután kipattintjuk a ködlámpák melletti rácsokat. Kicsavarjuk az összes csavart, majd a bal és jobb kerékívnél 4-4 csavart (esetleg csavar helyett patent is lesz ott) és miután oldalt kipattintottuk a klipszekből a lökhárító burkolatot, előre lehúzzuk azt, ügyelve arra, hogy a ködlápák csatlakozóit is levegyük..

A lámpákat 4 csavar fogja, illetve oldalt egy nagy csatlakozó (csúsztatni kell a keretet az oldáshoz), valamint az index csatlakozója.

Második lépés

Búrák eltávolítása.

Nem egyszerű dolog, de nem is rakétatechnika. Többféle megoldás létezik, mivel az eredeti ragasztó baromierősen kapaszkodik a búrába, ezeket sutba vágva én egészen egyedit választottam.
A sütőben kiolvasztást elvetettem, mivel olvastam egy angol úriember eszéjét ezügyben. Mivel lusta volt a búrát cserélni, vett komplett lámpákat, így nyugodtan kísérletezhetett.
Sütőbe rakta a lámpát, 100°C-ról indult, semmit nem ért el.
200-on sem.
250-en sem.
300-on sem, sőt 350 fokon sem, de ott már megolvadtak a búrák.
A ragasztó nem.

Másik úriember videójából kiderült, hogy hiába melegítgette hőpisztollyal (miután levágta a búrát), mese az, hogy kiolvad a ragasztó.
Mondjuk a fenti sütős próbálkozást látva el is hiszem...

A lényeg, valahogy el kell távolítani a búrát!
Szinte mindenki a kis kézi Dremelekre esküszik, egy jóember küzdött csak a multifinkciós rezgő szerkentyűvel. Szerintem a Dremel visít mint az állat, és ahogy láttam több videón is, eléggé lefogja a búra.
Mint kiderült, a rezgő kütyü megfelelő fejjel (a félköríves lesz az) sokkal hatékonyabb.

Nekem utóbbi volt, viszont egy flex is árválkodott apósom műhelyében, arra szavaztam. Vettem hozzá 1mm vastag korongot, aztán hegyibe!

Persze előtte le kell venni a lámpáról a felső műanyag burkolatot (időjárás csík?), illetve levágni/elfúrni a két ráolvasztott bütyköt (A) és azt a burkoló elemet is levenni, valamint kivenni a két csavart, amely a búrát a lámpatesthez rögzíti (B).
Ezeken túl a búrát a lámpatesttel összefogó 5 darab fémkapcsot is le kell pattintani. 

v4.jpg

 

Meglehetősen gyorsan haladtam, figyelve arra, hogy végig a szélek közelében maradjak, mivel nagyon kell ügyelni a következőkre:
- az Angel eye optikai vezetékei a lámpa alsó részén közel futnak a búrához
- a lámpa egyik oldalán 2 csavar fogja a búrát a lámpatesthez
- a lámpa felső részén a búrához közel halad a belső keret az indexek felett
- a lámpa csúcsosabb végének közelében a peremhez közel van a belső keret egyik tartója
- a lámpa ellenkező részén a szűk ívhez nagyon közel van a belső keret, ott csak óvatosan

A többi részen csak tolni kell, persze odafigyelve. Nem hagytam a flex korongot "beugrani" a lámpába, inkább kétszer mentem végig egy szakaszon. Vitte a búrát mint rambókés a meleg vajat, egyetlen apró probléma akadt: megolvasztotta a búrát, de ez nem igazán okozott gondot.
2-3 perc alatt nyitva is volt a lámpa. 

v5.jpg

A búra leemelésekor vigyázni kell, hogy az Angel eye kábelének csatlakozói nehogy eltörjenek. Azok szétcsatlakoztatása után kezelésbe vehetjük a búrát.

Harmadik lépés

A belső keret eltávolítása, beszerelése az új búrába

A búrában csavarok rögzítik a belső keretet (én legalábbis annak hívom), amely az Angel eye karikákat és árnyékoló részeket, valamin a H7 izzó búráját foglalja magába.
Az öt csavart eltávolítva kivehetjük a belső keretet:

v6.jpg

Miután megtisztítottam alkoholos kendővel a búrát és az Angel eye karikákat, plusz puha ecsettel portalanítottam az egészet, beszereltem a keretet az új búrába.
Egyelőre visszaraktam a bubis zacskóba a búrát, ragasztásig nincs rá szükség.

 

Negyedik lépés

A lámpatest tisztítása.

Első lépésként a HID lencséjét törölgettem meg alkoholos kendővel, mindkét oldalán.
Jól látszik a különbség a szürke bevonatú és az alkoholos kendővel megtísztított rész között:

v7.jpg

 

A következő lépésben az Angel eye optikai szálait összefogó burkolatot javítottam ki.
A burkolat nagy része hiányzott, a megmaradt rész is azonnal tört, ahogy hozzáértem, fasza!

v8.jpg

Fekete szigetelőszalaggal tekertem be, elvileg nem fog szétolvadni...

A tisztítás következő lépéseként a lámpatestbe ragadt búradarabok eltávolítása következett.
A melegítést elvetettem, helyette a tapétavágós megoldást preferáltam, illetve a biztonság kedvéért flex-szel kicsit alakítottam a rezgős multi egyik vágófején, kb. 5 mm szélesre hagytam meg.
Az ötlet az volt, hogy így befér a ragasztós járatba és segít felvágni azt. Erre nem volt szükség, de néhány helyen, ahol ráolvadt a lámpabúra a lámpatestre, jó szolgálatot tett.
Emellett az elindulást is segítette: egy egyenes részen kivágtam vele egy 3-4 cm hosszú részt, ahonnan fogóval kiszedtem a búra maradványokat és egy csavarhúzóval megemelve a beragasztott részt elindultam a szikével.

Ugyanis tapétavágó helyett bőrvágó szikét alkalmaztam, végighúzva néhánszor az egyik, majd másik oldalon, elmetszve a ragasztót. Mivel ezután oldalt már nem tartotta semmi a búra maradványát, csak alul fogta a ragasztó, amit vagy egyszerűen feltéptem, vagy azt is elmetszettem.

v10.jpg

v9.jpg

 

Miután a búra maradványokat eltávolítottam, a visszamaradt gumiszerű ragasztó részeket kellett levágni a csatorna két oldaláról (szintén a szikével), illetve felszedni az aljáról. 

v13.jpg

 

Ebben is a bőrös kellékek közül segített egy élvágó:

v11.jpg

 Emellett használtam még megélezett csavarhúzót és vékony drótkefét, végül áttöröltem alkoholos kendővel a járatot a ragasztás előtt.

 

 Ötödik lépés

A ragasztás.

Ehhez ezt a kimondottan lámpabúrákhoz ajánlott ragasztót választottam:

 v1.jpg

Mit mondanak erről az okosok?

"A K-5911B egy jó választás gépkocsik lámpabúrájának ragasztásához, mivel olyan tulajdonságokkal rendelkezik, amelyek megfelelnek az autóipari alkalmazásoknak. Ez a szilikon alapú tömítőanyag kifejezetten magas hőmérséklet-ellenálló, vízálló, valamint rugalmas, így hosszú távon is megőrzi hatékonyságát, még a nehéz időjárási körülmények között is.

A K-5911B előnyei a lámpabúra ragasztásához:

Magas hőmérséklet-tűrés: A lámpák működése során jelentős hő keletkezhet, és a K-5911B jól bírja a magas hőmérsékleteket, nem veszíti el tapadását.
Vízállóság: A tömítőanyag megakadályozza a víz bejutását a lámpa belsejébe, így nem képződik kondenzáció, ami elhomályosítaná a fényt.
Rugalmas és UV-ellenálló: A K-5911B ellenáll az UV-sugárzásnak, így nem bomlik le a napfény hatására, és rugalmas marad, ami segít megelőzni a repedéseket vagy leválásokat.
Kiváló tapadás: Jól tapad üvegre, műanyagra és fémfelületekre, így sokféle lámpabúra típushoz használható.


Tippek a használathoz:

Alaposan tisztítsd meg a felületet a szennyeződésektől és zsírtól.
Használj megfelelő mennyiségű tömítőt, és ügyelj arra, hogy egyenletesen eloszlasd a ragasztóanyagot.
Hagyd megszáradni a ragasztott felületet a gyártó által javasolt időtartamig."

Egy tubus pontosan elég egy lámpához, erősen javasolt a gumikesztyű használata, valamint a búrák első részéről nem eltávolítani a fóliát, mert ez a fekete szar ez mindenhonnan támad és elég makacsul ragaszkodik mindenhez. Én szóltam...

Figyelem, a kupak lecsavarása után már támad a fekete szörny, ezért a hozzá adott kinyomó kúpot célszerű már azelőtt méretre vágni. Én ferdén vágva, kb. 5 mm-es nyílást hagytam és mivel elég folyós az anyag, megfelelőnek is tűnt.
Körbenyomtam a lámpatesten a csatornát, majd csatlakoztattam az Angel eye csatlakozókat és helyére nyomtam a búrát, ügyelve a külső fülekre. 
Becsavartam a két csavart a megfelelő helyre, majd az összenyomott lámpát két gumipókkal is összeszorítottam.

v12.jpg

24 óra száradást írtak elő, jobb a békesség alapon betartom, így beszerelés és tesztelés holnap/holnapután várható.

Megjegyzés:
Egy lámpa flexeléstől a gumipókozásig tartó munkálatai kb. 3.5 - 4 órát vettek igénybe, ennek kb. 70%-a a búra darabjainak eltávolítására és a ragasztási csatorna tisztítására ment el.

A bejegyzés trackback címe:

https://730ld.blog.hu/api/trackback/id/tr7218733478

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása